5 років анексії: як окупанти знищують Крим

Понеділок, 18 березня 2019 09:10 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

18 березня жителі Росії святкують мало не національною "свято" – анексію українського півострова Крим. Ось тільки п'ять років тому "кримнашисти" і не підозрювали, чим для них обернеться злочинне рішення їх президента Володимира Путіна.

Санкції, які Захід ввів проти Росії, природно, торкнулися і Криму, який за версією Кремля є частиною РФ. Російська економіка в занепаді, на фінансування анексованого півострова грошей не вистачає, а залучення інвестицій з-за кордону є неможливим, через ті ж санкцій. В результаті постраждали і самі росіяни, мільярдні податки яких вбухали в "кримнаш", а на півострові панує розруха і економічна криза.

На що перетворився український півострів за п'ять років "правління" окупаційної "влади" – розбиралися журналісти OBOZREVATEL.

Туризм

Ще в 2013 році півострів приймав близько 6 млн відпочивальників, зараз ― в 4 рази менше. Це вплинуло і на доходи місцевих жителів. Дрібний туристичний бізнес практично вмер. На плаву залишилися тільки великі санаторії та готелі, "врятовані" і "націоналізовані" окупаційною владою.

Крим 2018У 2018 році окупанти переможно заявляли, що практично побила український рекорд за кількістю відпочиваючих в Криму, за даними "Міністерства курортів і туризму Криму" півострів з початку року прийняв 5,6 мільйона туристів. При цьому туроператори відзначають, що статистика серйозно завищена.

Втім, жителі Криму, які заробляють на туристах все ж відзначили деяке підвищення інтересу до півострова в 2018 році, тільки доходів від цього у "літніх" бізнесменів більше не стало.

За їх словами, на півострів приїжджають в основному люди з достатком нижче середнього, відповідно і житло вони шукають бюджетне, прискіпливо вивчають ціни в місцевих ресторанах і клубах, а то і зовсім приїжджають з наметами і своєю їжею.

Багато підприємців, які раніше влітку могли заробити на безхмарне життя до відкриття наступного курортного сезону, тепер змушені шукати підробіток на зиму. А деякі і зовсім прощаються зі своїм бізнесом, який просто став нерентабельним.

І знову ж таки повернемося до цін, вартість відпочинку в Криму на двох на тиждень стартує від 35 тис. рублів, в цю вартість входить переліт, найдешевше проживання та харчування. До слова, тури в Туреччину на двох на тиждень з пакетом "все включено" коштують від 45 тис. рублів, а гарячі путівки і того дешевше. Але тільки при порівняно однаковій ціні за 7 днів відпочинку, сервіс в Туреччині на порядок вище, ніж в Криму.

Екологія

Після анексії Криму найбільш гостро на півострові стала проблема з водою. Перекриття Північно-Кримського каналу, який забезпечував прісною водою 85% півострова стало катастрофою для сільгосппідприємств Криму.

До моменту будівництва Північно-Кримського каналу півострів був напівпустелю, там немає власних запасів води, які б могли на 100% забезпечити потреби регіону. Водосховища в Криму також не справляються зі своїм завданням, обсягу води ледве вистачає щоб забезпечити населення питною водою, не кажучи про зрошення земель.

Щоб хоч якось поліпшити ситуацію окупаційна "влада" вирішила бурити свердловини і використовувати підземні прісні води, але безконтрольний забір води призвів до засолення грунтів, ресурс закінчився дуже швидко.

Таким чином вирощування зернових, чим раніше дуже славився Крим, виявилося практично неможливим. У критичній ситуації знаходяться і тепличні господарства на півострові. Складнощі виникають і з розведенням худоби. За підрахунками екологів, щоб відновити водний баланс на півострові, вже зараз потрібно близько 10-15 років, але це за умови, що знову буде подаватися вода з Дніпра. Але цього не станеться до деокупації Криму.

В кінці серпня 2018 року відсутність води в необхідній кількості призвело до хімічної катастрофи на території анексованого півострова. Жителі Армянська на північній частині Криму стали бити на сполох після того, як помітили різкі зміни зі здоров'ям: їм було важко дихати, сльозилися очі, з'являлися висип і кашель. Багато говорили, що в повітрі відчувається запах сірки. Всі металеві предмети в будинках і на вулицях покривалися іржею, а також липким коричневою речовиною. Опало листя з дерев.

Ще одна проблема, яку окупанти привели з собою – це масова незаконна вирубка дерев в парках і скверах. Не шкодували навіть багатовікових червонокнижних ялівців, на що місцеві активісти не раз звертали увагу правоохоронців.

Ось фото з Криму, де окупанти вирубують дерева, щоб забудувати узбережжя новими маєтками.

До анексії:

842108 2 w 5901

Після:

842108 1 w 5901

Кримчани повідомляють про масштабну вирубку сосен, ялівцю і фісташок дерев в Гаспрі. Вік деяких рослин становить кілька сотень років. Також вирубувалися ялівцеві гаї в Сімеїзі і Ласпі, зазначає "Крим.Реаліі".

Кримський еколог Маргарита Литвиненко припустила, що московські чиновники не знають про цінність ялівцю.

tavridagl 800x429 7051"По російській системі дозволу на знесення червонокнижних рослин має видавати Міністерство екології, і вони видають практично на все. При будівництві траси "Таврида" тільки в Севастополі вирубали найбільше - кілька тисяч дерев. При будівництві житлового комплексу в бухті "Омега" вирубали фісташки, теж з дозволу Мінекології. Ніхто з проектантів з Росії на місце не виїжджав і нічого не дивився. Вони відносяться до цього, як до чужого", - розповіла вона.

При цьому еколог не вірить, що вирубують тільки хворі дерева.

"Навіть якщо дерева хворіють, їх можна лікувати. У 99,9% випадків це просто відмовка... Якщо брати Крим в цілому, то можна говорити, напевно, про вирубку близько сотні тисяч дерев. Цифру точно назвати ніхто не може, але кілька десятків тисяч є напевно", - зазначила Литвиненко.

Крім усього іншого, кримчани скаржаться на сміттєву катастрофу на півострові. Найбільше дістається курортним містам Криму – Алушті, Феодосії, Керчі, Бахчисараї, Ялті та навіть Севастополі. У соцмережах місцеві жителі викладають фото, на яких видно купу сміття, вивезенням якого ніхто не займається. А тим часом він перегниває, отруюючи землю небезпечними хімікатами.