Чому все більше українців не хочуть повертатися на заробітки

П'ятниця, 16 серпня 2019 07:20 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

20% серед опитаних українців, які тривалий час працювали за кордоном, не планують їхати туди ще раз.

Як показало опитування українських ЗМІ, головною причиною є психологічний дискомфорт, пов'язаний з переїздом і віддаленістю від рідних.

Майже третина почала заробляти достатньо в Україні.

16% респондентів вказали, що в інших країнах не лише висока зарплата, але й витрати на проживання та харчування.

Половина з тих, хто не хоче повторно їхати на заробітки, отримували за кордоном до $1000. Ще 18% - до $1200 і тільки 11% мали $2000 на місяць.

Які умови роботи за кордоном і скільки можна заробити на фермі, будівництві або офіціантом?

Трохи статистики

За даними Нацбанку, в 2018 році трудові мігранти перерахували в Україну $11,6 млрд. За інформацією Світового банку, сума більше – $14 млрд, що на 19% більше, ніж у 2017 році.

Збільшення грошових надходжень обумовлено зростанням попиту на трудових мігрантів за кордоном і активною трудовою міграцією українців. За даними Державної міграційної служби та Державної прикордонної служби, на постійній основі за кордоном працює понад 3,2 млн українців.

Кількість тих, хто працює не постійно точно не відомо. Цифра коливається від 7 до 9 млн осіб.

Найбільше українців працює в Польщі – близько 2 млн осіб. Близько 50% працюють офіційно. І лише 450 тис. сплачують внески на державне соціальне страхування Польщі (ZUS).

У 2019 році Нацбанк прогнозує зростання валютних надходжень від трудових мігрантів на $1,5 млрд. Сума може скласти $12,2 млрд. Грошові перерахування в Україну – вагомий джерело валютних надходжень. Починаючи з 2016 року їх обсяг стійко перевищує 10% ВВП.

Потрібні співробітники в «хорошій фізичній формі»

З одного боку, робота за кордоном – це можливість непогано заробити. Але з іншого боку, щоб заробити не тільки на квитки та проживання, треба працювати набагато більше, ніж 8 годин.

З плюсів – велика кількість вакансій і можливість заробити на тій роботі, яка має низькі вимоги до кваліфікації. Але це і мінус одночасно. Адже працюючи різноробочими, українці не підвищують свою кваліфікацію і не освоюють професії, які могли б знадобитися їм для працевлаштування в Україні. Виняток – це ті, хто їде туди за фахом.

Також є можливість подивитися іншу країну і підтягнути мову. Але на практиці мова на таких роботах підтягнути складно, бо навколо всі «свої». Як і подивитися країну. Щоб отримати дійсно непогану оплату, потрібно відпрацювати набагато більше годин, ніж планувалося спочатку. У підсумку, залишається час лише на більш чи менш тривалий сон.

Крім того, більшість робіт вимагають великої фізичної праці. Іноді доводиться працювати в холодних або погано вентильованих приміщеннях. А іноді в полях, під жарким сонцем або дощем. У вакансіях про це, звичайно, навряд чи напишуть.

Найпопулярнішими роботами для українців є: збір фруктів і овочів, проведення будівельних робіт, робота охоронцями, водіями, сортувальниками, вантажниками, офіціантами та прибиральниками.

Найчастіше, робота «на ногах» і «руками». А тому у вакансіях часто шукають співробітників, які повинні бути в «хорошій фізичній формі» та віком до 45-50 років. А це означає, що робота буде не легкою.

Вакансії на 15 тисяч гривень

Оскільки найбільше українців працює в Польщі, то ринок вакансій моніторили саме для цієї країни. А також поговорили з людьми, які їздили на заробітки в Польщу, так і інші країни. І ось що вийшло.

Якщо працювати по 8 годин з вихідними, то заробітна плата «чистими», після вирахування оплати за проїзд та проживання становить близько 15 тис. грн. Щоб заробити більше, потрібно працювати по 12 годин, часто – без вихідних або з одним вихідним.

Звичайно, є вакансії, де можна заробити від 20 до 35 тис. грн. маючи при цьому вихідні. Але таких пропозицій не багато. Основна маса – в районі 12-15 тис. грн.

Найбільше заробляють ті, у кого є профільна освіта і знання мови. Серед найбільш високооплачуваних професій – медсестри, інженери, викладачі та будівельники. Вони можуть заробляти від $1 тис. На полуниці або сортуванні суми набагато менші, а працювати потрібно більше.

Наприклад, в пошуках різноробочих одна з найбільших на польському ринку м’ясних фірм. В обов’язки працівника входить контроль м’яса, його оброблення, пакування, миття контейнерів та розвозка чистих ящиків на лінію. А також маринування сировини, виготовлення фаршу, копчення продуктів, прибирання і складська робота.

Перелік не малий. В середньому потрібно відпрацювати 240 годин. Якщо працювати без вихідних, то вийде по 8 годин в день. З вихідними – мінімум 10 годин. Оплата за годину – 12 злотих. Це близько 81 грн.

Із заробленого потрібно буде віддавати щомісяця 100 злотих або 680 грн. за комунальні послуги. На виробництві видають тільки обід. Все інше купується самостійно. Працювати потрібно в приміщеннях, де температура не перевищує +5 градусів. Ще 100 злотих в місяць піде на квитки від тимчасового дому до роботи. Але якщо працювати з 22 до 6 ранку, то таксі від виробництва привезе безкоштовно. З першої зарплати потрібно буде віддати близько 200 злотих за медкнижку.

Підраховуємо. Нормальний робочий день – 8 годин. З вихідними в місяць виходить близько 22 днів. За роботу в такому темпі вийде трохи більше 2 тис. злотих або близько 14 тис. гривень. Вираховуємо комунальні послуги, проїзд, медобстеження. І ось у вас на руках вже не 14, а 11 тис. грн. І це без врахування харчування.

Можна влаштуватися пакувальником на склад одягу. У цій компанії зміна триває з 6 ранку до 18 вечора, або з 10 ранку до 22 вечора. Відпрацювати потрібно 240-260 годин. Зарплата в годину – 11 злотих. Оплата за проживання – 140 злотих.

На харчування виділять 60 злотих в місяць. Цього, звичайно ж, не вистачить. Потрібно буде купувати зі своєї кишені. Робота руками, стояча. Крім сортування, потрібно набивати і носити ящики. Щоб отримати максимально можливі 18,5 тис. грн. потрібно працювати по 12 годин.

Або третій варіант. В одне з кафе у Гданську потрібен кухар, який одночасно буде готувати курку і бургери, прибирати своє робоче місце і приймати товар.

За санітарну книжку з першої зарплати потрібно буде віддати 150 злотих. А зарплата в годину – 11 злотих. Є зміни по 10 і 12 годин. Житло надається. За комунальні потрібно буде заплатити близько 200 злотих. У перерахунку на гривні за місяць такий працівник заробить чистими близько 26 тис. гривень. Але це при умові, що буде працювати 30 днів по 12 годин на добу. Якщо працювати 10 годин з вихідними, то вийде близько 15 тис.

Можна влаштуватися на посудну фабрику неподалік від Гданська. Зміна триває 12 годин. Зарплата – 10,8 злотих в годину. В обов’язки входить заливка форм посуду, перевірка якості на стрічці і чищення посуду перед упаковкою.

Проживання в будинку, в кімнаті на 3-4 ліжко-місця. За проживання з з/п віднімають 100 злотих. Якщо працювати по максимуму без вихідних, то за місяць вийде 25 тис. грн. З вихідними – близько 18 тис. Але не забуваємо, що на ці гроші треба, як мінімум, харчуватися.

На консервному заводі, недалеко від Гдині потрібно працювати по 12 годин 5-6 днів на тиждень. Зарплата – 11 злотих в годину. 70 злотих або близько 500 грн. потрібно буде одноразово заплатити за медичну книжку. Проживання в будинку, в кімнатах на 2-5 ліжко-місць. За проживання треба віддавати 100 злотих щомісяця. Якщо працювати по максимуму, то можна заробити близько 21 тис. грн.

На фермі з вирощування салату можна заробити близько 27 тис. грн. Правда, для цього потрібно буде працювати практично без вихідних, або по 12 годин на добу. Крім того, робота в зігнутому положенні і на відкритому повітрі. А значить, доведеться працювати як в дощ, так і в спеку. Всього потрібно відпрацювати 240-280 годин в місяць. Зарплата за годину – 14,7 злотих. 155 злотих потрібно буде віддати за проживання.

Для тих, хто отримує мінімальну заробітну плату або по 7-9 тис. грн.– зарплати дуже хороші. Але до уваги треба брати і умови, в яких доведеться працювати. А також те, що реальна картина може виявитися зовсім не такою, як обіцяли спочатку.

Життя на ліжко-місці і куди зникає сало

Розповідати про заробітки в Чехії Саша може годинами. Він їздив туди кілька разів. Працював прибиральником і офіціантом, а коли вивчив мову – адміністратором в аквапарку. Каже, що все: від адміністратора до офіціанта отримували практично однаково – 70 крон на годину. А ось медики, будівельники могли заробляти по 120 крон, і отримувати більше $1 тис., працюючи з вихідними.

Саші платили 70 крон. За житло треба було віддавати 800 крон. Він працював без вихідних, спав по 4-5 годин. Після завершення робочого дня адміністратором, йшов прибирати і охороняти басейни.

Не дивлячись на те, що за місяць могло виходити близько $1,5 тис., їхати туди на роботу більше не хоче. Адже якщо б працював по 8-10 годин з вихідними, то заробив би 15 тисяч грн. Саша каже, що ці гроші може заробити в рідному Києві, працюючи в спокійному режимі.

Також він розповів, що дівчатка-офіціантки одержували по 10-12 тис. грн. Чайових за день – максимум 100 гривень. Жили вони в кімнатах по 5-6 чоловік. Сашкові пощастило більше, у них в кімнаті жило по 2-3 людини.

Наша друга знайома Даша працювала офіціанткою в Болгарії. Їй платили близько 8 тис. грн. в місяць. За проживання та харчування сплачував роботодавець. Спочатку годували прокисшими салатами і обвітреними сосисками. Але після скарг менеджеру ситуація налагодилася. І їжа стала трохи краще, і навіть в місто на відпочинок возили.

Даша з містечка, де офіціантам платять близько 5 тис. грн. У Болгарії вона поїхала не тільки заробити, але і подивитися країну. Одноразовий досвід довжиною в 3 місяці їй сподобався, але більше їхати не хоче. Каже, що в чужій країні нашому працівнику завжди потрібно бути готовим до непередбачуваних обставин і вміти постояти за себе.

Розмовляю з Вадимом. Він два рази їздив в Польщу на заробітки. Обидва рази до одного і того ж роботодавця. Мешкав у прибудові, поряд з господарським будинком. Тепло, світло і ліжко зручна. Віддавай 140 злотих за комунальні, і живи на своє ліжко-місце в кімнаті з двома сусідами.

В 7 ранку за планом виїзд на об’єкт. Близько 8 ранку бригада на місці, перекур і за роботу. Вадим – будівельник, але без досвіду роботи. До шести вечора він з бригадою роблять ремонти на дачах, котеджах і заміських готелях.

Перекури можна, на обід бутерброди, фаст-фуд і кави з термоса. У восьмому годині курну бригаду привозять додому. Душ, вечерю на швидку руку і спати. І так з дня в день. Вихідний тільки в неділю.

«Чистими» за місяць виходило близько 18 тис. грн. Але треба було витрачатися на їжу і дрібні витрати. Вадим був задоволений. У його містечку було стільки не заробити.

Але вдруге, через пару місяців щось пішло не так. Господар за інтернет просить доплатити. А розмов з рідними всього-то хвилин 20 увечері раз в тиждень. То перекурів на об’єкті багато. То «чого по території до 12 ходіть». А тут ще хтось з сусідів шматок сала вкрав і бритва пропала. Вадим «психанув» і повернувся додому.

Ми подивилися і на інші будівельні вакансії в Польщі. З досвідом роботи обіцяють з/п в середньому від 700 до 900 євро. Працювати потрібно 10-12 годин 5-6 днів на тиждень. Оплата за житло може бути абсолютно різною – від 100 до 500 злотих. А за годину роботи платять в середньому 15 злотих.

Найчастіше розміщують вакансії українські агентства або одиночні рекрутери. І з тими, і з іншими варто бути обережними. Дуже часто, розраховуючи на великий заробіток, робітники потрапляють на «кидал». У мережі можна зустріти багато повідомлень і відео про те, що роботодавці або занижують оплату, або не платять взагалі. Також часті випадки, коли людям не видають або затягують видачу дозвільних документів на роботу. Що загрожує депортацією.

Але, незважаючи на необхідність залишати домівку на тривалий час, працювати по безлічі годин і ризики потрапити на недобросовісного роботодавця, люди все одно масово виїжджають на заробітки. Адже середня зарплата в Україні за станом на травень 2019 – $400. В той час, як за кордоном можна заробити від $600-800. Тому, виїжджаючи за кордон, краще всього, звертатися до роботодавців, з якими вже працювали знайомі. Або шукати відгуки про компанії, з якою збираєтеся співпрацювати.