«Формула Штайнмайєра-Кучми» спричинила в Україні «ефект розірваної бомби»

П'ятниця, 04 жовтня 2019 07:44 Автор  Михайло Українець
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Ефект «бомби, що розірвалася» в Україні викликало підписання українською делегацією так званої «формули Штайнмайера». Соціологи кажуть, що словосполучення "формула Штайнмаєра" не розуміє і не може оцінити більшість українців. Водночас її реалізація може стати основною у врегулюванні кризи на Донбасі.

У Мінську 1 жовтня Леонід Кучма, як представник України, поставив підпис у документі, текст якого був узгоджений 11 вересня дипломатами України, Франції, Німеччини та Росії, щодо імплементації так званої формули Штайнмаєра в українське законодавство.

У листі Леоніда Кучми до спецпредставника ОБСЄ Мартіна Сайдіка міститься такий текст: «Закон набирає сили о 20:00 за місцевим часом в день голосування на дочасних місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей, які призначені та проведені у відповідності до Конституції України та спеціальним законом України, що регулює проведення місцевих виборів у згаданих районах. Він діятиме на тимчасовій основі до дня публікації остаточних висновків місією БДІПЛ ОБСЄ по спостереженню за виборами, на основі усталеної практики БДІПЛ ОБСЄ, про відповідність у цілому дочасних місцевих виборів стандартам ОБСЄ та міжнародним стандартам демократичних виборів, а також українському законодавству і в якому міститься відповідь на питання, погоджене у Нормандському форматі, схвалене у Тристоронній контактній групі та направлене Україною у її запрошенні та Діючим головою ОБСЄ Директору БДІПЛ.

Цей закон продовжує діяти на постійній основі у разі, якщо в остаточному звіті БДІПЛ ОБСЄ у відповідності до усталеної практики дійде висновку про те, що дочасні місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей були проведені в цілому у відповідності до стандартів ОБСЄ та українського законодавства, відповідаючи на питання, погоджене у Нормандському форматі, схвалене у Тристоронній контактній групі та направлене Україною у її запрошенні та Діючим головою ОБСЄ Директору БДІПЛ».

«Українська сторона приймає текст цієї формули», – так закінчує свій лист Леонід Кучма.

Відповідні листи були написані та підписані від Росії – Борисом Гризловим, незаконних "ЛНР" та "ДНР" – Владиславом Дейнего та Наталією Ніконоровою відповідно, а також представником голови місії ОБСЄ Мартіном Сайдіком.

Усі листи оформлені окремо: кожна зі сторін підписала власний варіант, завірений підписом, та надіслала на адресу ОБСЄ. Таким чином вони висловили згоду на імплементації так званої "формули Штайнмаєра".

В той же день, реагуючи на виниклу напруженість в українському суспільстві Президент України В.Зеленський виступив з брифінгом в ході якого вказав, що: "формула Штайнмаєра" - це "страшилка", якою українців довго лякали, але насправді йдеться про:

"Схвалення тимчасового закону про особливий статус Донбасу, який починає діяти на постійній основі після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відбулися за демократичними стандратами", - пояснив Зеленський.

"Це означає, що ніяких виборів під дулом кулеметів немає і не може бути. Це ж зрозуміло, що якщо йдеться про демократичні вибори, то не може бути людей з кулеметами. Якщо там хтось буде, то не буде виборів. Ми ніколи на це не підемо", - додав президент. Він також повідомив, що український парламент розробить і прийме новий закон про особливий статус Донбасу (нинішній закінчується 31 грудня). «Там не буде ніякої капітуляції».

Звідки взялася ця "формула", що вона означає, чим вона відрізняється від змісту Мінських угод.

Так звана «Формула Штайнмайера» вперше була озвучена в 2016 році тодішнім міністром закордонних справ Німеччини Франком-Вальтером Штайнмайером і стосується виконання одного з пунктів мінських домовленостей - визначення статусу Донбасу.

Вона полягає в тому, що Донбас має тимчасово отримати особливий правовий статус території на момент проведення там місцевих виборів, а на постійній основі у вигляді внесення змін до Конституції - після того, як результати виборів визнає ОБСЄ. Даний варіант розглядався як найбільш перспективний в реалізації Мінських угод, причому він більш відповідав інтересам РФ.

«Формула Штайнмайера» також передбачає: припинення вогню, розведення військ, прийняття парламентом закону про амністію бойовиків, проведення місцевих виборів під егідою ОБСЄ.

У такому контексті, принаймні на даному етапі дійсно складно не погодитися з В.Зеленським: в підписаному Л.Кучмою документі в принципі відсутні будь-які згадки про «Особливій статус», як і Конституції України або змін до неї.

Таким чином, за влучним визначенням експерта Олександра Коваленка: «Судячи з усього, росіянам серед своїх треба було когось ошукати і розповісти, що підписали «Штайнмайєра», але фактично вони отримали  «формулу Кучми» про проведення виборів на тимчасово непідконтрольних територіях».

У «формулі», підписаною Кучмою в Мінську, не згадується про виведення окупаційних військ, відновлення правого контролю України над окупованою територією і кордоном. Разом з тим, стандарти ОБСЄ забороняють проведення виборів на територіях, де присутні іноземні, окупаційні війська, або іноземні найманці.

Крім того, сама форма підписання документа залишає значний простір для «маневру» всім «підписантам» оскільки згідно з міжнародним правом листи не є офіційним документом, який має такий же статус, наприклад, як Мінські угоди.

Чому ж в такому випадку сам факт підписання «Формули Штайнмайєра-Кучми» викликало такий негатив та протести в українському суспільстві?

У спробі «заспокоїти» і без того «розігріте» суспільство Глава фракції «Слуга народу» Д.Арахамія зробив заяву в ході якої, зокрема, сказав: «Я точно знаю і можу дати гарантію, що ніхто НЕ буде нехтувати інтересами України та її кордонами. Є закрита частина переговорів».

Як то кажуть: «можна з цього місця детальніше», закрита частина переговорів кого з ким і з якого питання? Якщо це стосується внесення змін до Конституції України такі переговори апріорі не можуть бути закритими.

Крім того, імплементація в Основний Закон нашої країни положень, викладених в первинному варіанті «Формули Штайнмайєром» несе в собі критичні ризики для державності України, чого і побоюються учасники протесту, оскільки прийнятий і імплементований в українську Конституцію новий закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей означає появу в Україні територій з особливим правовим статусом, який вирізняється від правового статусу інших українських регіонів.

Крім фактичної ліквідації в такому випадку унітарного характеру державного устрою України, виникає реальна небезпека виникнення у деяких інших регіонів бажання отримати аналогічний статус. А це саме те чого і домагається Путін від України з 2014 року, адже Кремлю буде набагато простіше проводити "роботу" з поглинання всієї країни або її частин з окремими регіонами, а не з органами центральної влади.

Викликає певну стурбованість присутність в «формулі» ОБСЄ в ролі «судді» оскільки ця організація «перенасичена» громадянами РФ та симпатиками Путіну. Прикладів «підігрувань» ОБСЄ Росії в грузинських Абхазії і Південній Осетії, в молдавському Придністров'ї та українському Донбасі - безліч.

Розвиток подій:

Як зазвичай «диявол криється в деталях» і, незважаючи на відсутність «вкрай жорсткого негативу» для України від підписаного Л.Кучмою листа - основна проблема виникне при підготовці тексту нового Закону, поки скажімо, щодо Донбасу, особливо з урахуванням: «зобов'язань закритої частини переговорів», якщо така існує.

У цьому випадку наявність протестного «майдану Штайнмайєра» в принципі влаштовує всі сторони:

По-перше чинну владу, так як приклад даних подій залишає «поле для маневрів» для керівництва України перед світовою спільнотою - за висловом того ж Л.Кучми коли він відмовився підписати перший варіант «формули» 18 вересня: «якщо я це підпишу у нас таке почнеться !!! ». І, до речі, якщо Закон буде відповідати «кремлівським варіантам» можна навіть не сумніватися - почнеться.

По-друге, дана ситуація не дозволить внести зміни до Конституції України будь-яким «непрозорим» способом, що має влаштовувати весь український народ.

Всім «дійовим особам» як в Україні так і за її межами варто враховувати - громадянське суспільство в Україні.

Разом з тим, Кремль, розуміючи, що в Мінську на сьогодні підписана «фількіна грамота» всіма правдами і неправдами найближчим часом буде намагатися надати листу офіційний статус, як елемента міжнародного права. Як інструмент будуть задіяні ОБСЄ і ООН і ось як раз цьому, до отримання будь-яких результатів в рамках «Нормандського формату» необхідно активно чинити опір, хоча б і шляхом затягування процесу здійснення цих бажань Москви.

З «формулою Штайнмайєра» або все-таки правильніше «формулою Кучми» на сьогодні зрозуміло лише одне: ситуація по Донбасу повернулася в 2015 рік, а рішення найважливіших проблем врегулювання тільки попереду. При цьому необхідно точно визначити яка відповідність в «дорожній карті» буде встановлена між вирішенням питань безпеки, виборами, амністією і питанням про конституційні правки. І, головне, все перераховане має відповідати національним інтересам України і ніяк інакше, при такому підтвердженні запевнень В.Зеленського не буде навіть найменшого приводу для протестів.

Правда є одне але. Ви як думаєте: поставки російської і білоруської електроенергії в Україну сумарним об'ємом до 20% ринку, що розпочалися 1 жовтня, відповідає пріоритетам національної безпеки?

Підготовлено за матеріалами Інституту демократизації та розвитку (Institute of Democratization and Development).

 

Президент України у відеозверненні до українців роз’яснив “формулу Штайнмайєра”. ВІДЕО