Голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський: «Письменство і політика – це найважливіше»

Середа, 13 листопада 2019 13:18 Автор  Богдан Залізняк
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

9 листопада у Львівському палаці мистецтв відбулось ювілейне засідання письменників Львівщини з нагоди 80-річчя Львівської обласної організації Національної спілки письменників України.

«Спілка завжди була українською, не дуже зручною, не дуже згідною з існуючим режимом, - сказав перший промовець – голова ЛООНСПУ Ігор Гургула. – Львівською спілкою керували виключно вихідці із Західної України. Інші посади займали ті, хто народився по той бік Збруча. І кожен з нас пишався причетністю до Великого Українського Слова, до Нації, до Народу, до Держави».

З вагомою науковою доповіддю (сказати б – найповажнішою) виступив відомий літературознавець і критик, член-кореспондент Національної академії наук України професор Микола Ільницький. Проблематику свого виступу він сформулював так: «Історія створення і епізоди діяльності» – від початку давніх традицій літературного Львова до таких майстрів слова, як Ірина Вільде, Ростислав Братунь, Дмитро Павличко, Микола Петренко, Володимир Лучук, Богдан Стельмах, Ігор Калинець.

Відповідно до змісту книги Дмитра Донцова «Дух нашої давнини», біда України, уточнив відомий шістдесятник Михайло Косів, полягає в тому, що постійно існує загроза повномасштабної війни проти України. А нинішнє керівництво Москви вважає, що Україну можна знищити духовно. Говорив Михайло Косів і про неможливість розривати такі поняття, як творчість і політика. Про це, зокрема, свідчить і нагородження львівського письменника, перекладача і науковця Андрія Содомори премією ЮНЕСКО. Тобто: «ЛООНСПУ, - доповнює Михайло Косів, - видає літературу, що має міжнародне визнання».

Головна думка виступу Олега Синютки, ексголови ЛОДА, народного депутата від партії «Європейська солідарність»: літератори завжди вели за собою суспільство. Щоправда, «останнім часом суспільство пішло туди, де легше. Напевно, знову треба піти до суспільства. Наше завдання, наш обов‘язок – вивести людей з тієї трясовини… Письменники! Люди потребують вашої думки. Я переконаний, що ми разом переможемо – якщо будемо «громадою обух сталить», пам‘ятаючи Івана Франка.

Від львівських владних інституцій письменницьку аудиторію привітали: начальник відділу мистецтв департаменту культури ЛОДА Василь Гладкий і в. о. начальника відділу культури Львівської міської ради Оксана Стельмах, нагородивши письменників почесними грамотами і медалями «Короля Данила».

1343216n1Головне вітальне слово належало голові НСПУ Михайлові Сидоржевському: «Мені цікаво бути присутнім, надзвичайно цікаво було слухати виступи Миколи Ільницького, Михайла Косіва, Олега Синютки. Відчувається славна аура нашого сьогоднішнього зібрання… Незалежно від часів, Львів завжди був своєрідним спротивом політичним… Тому письменство і політика – це найважливіше. Письменник служить Слову… Олег Синютка говорив, , що «треба йти до людей». Так, треба. Я сьогодні це відчуваю. Люди втомилися від телешоу. Люди чекають Слова від людей культури, від письменників. «Завтра» залежить від того, що думають люди «нині». Люди працюють надзвичайно тяжко. Треба розраховувати на тривалу боротьбу за українство, за Україну, за збереження української мови, української духовності, української спадщини.

І в цьому письменство наше діє. Чесне служіння перед Богом, перед людьми, перед собою. Віримо в те, що Україна переможе».

Присутніх письменників привітали їх колеги з Волині, Закарпаття і Тернопільщини.

До речі, на зібранні ще виступили двоє письменників, які й поруч сиділи: 94-річний класик українського письменства Микола Петренко і 18-річний Микола Рудик, якого щойно прийняли до лав Спілки. «Радію, приймають мене, - з надією в голосі промовив Микола. – Я почав рости під крилом Марії Людкевич. Мав можливість брати приклад з дорослих поетів».

А ми, письменники Львівщини, були раді, що 18-річний хлопець вступив до наших лав.

Письменників щиро привітали ще дві відповідальні особи: заступник голови Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України Ярослав Фейло і голова Львівської обласної організації Національної спілки художників України Олег Микита.

Завершилось зібрання пісенною акцією.

1DSC 005711Богдан ЗАЛІЗНЯК,

керівник прес-центру наукової журналістики

Західного наукового центру

НАН України і МОН України,

член НСПУ і НСЖУ,

м. Львів, 11.11.2019 р.